Product Details
Bilstein B8 5100 (Steering Damper) for the 1999-2004 Ford F-350 Super Duty is designed as an upgrade to factory steering Dampers on trucks and SUVs. Utilizing our proven design, these steering Dampers are able to dampen minute movements in the steering and reduce steering vibrations that naturally occur, especially in older vehicles. These steering Dampers are zinc coated for resistance to harsh elements and match to all B8 5100 series products. B8 5100 (Steering Damper) will offer a significant improvement in steering, handling and comfort.
Standard Features
- Maintains complete command of your truck, van or SUV at all times
- Allows the ability to dampen minute movements in the steering
- Reduces steering vibrations
Specifications
| Part Number | 24-158848 |
| Part Name | Steering Damper |
| Vehicle | 1999-2004 Ford F-350 Super Duty |
| UPC | 651860624471 |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46 mm |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 14.96 in. |
| Collapsed Length | 380.0 mm |
| Extended Length | 23.03 in. |
| Extended Length | 585.0 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 12 mm |
| Reservoir | No |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5100 (Steering Damper) |
| Upper Mount Type | Cantilever |
| Quantity | Sold Individually |
Vehicle Fitment
- 1999 Ford F-350 Super Duty
- 2000 Ford F-350 Super Duty
- 2001 Ford F-350 Super Duty
- 2002 Ford F-350 Super Duty
- 2003 Ford F-350 Super Duty
- 2004 Ford F-350 Super Duty

