Product Details
Bilstein B12 (Sportline) Suspension Kit for the 2006-2009 Volkswagen Rabbit (1K) include a complete set of Bilstein Performance Dampers paired with Eibach (Sportline) springs that provide extreme lowering between 30-60mm (depending on application). These kits offer Dampers and springs that are tuned for each specific application to provide the best fixed height lowering solution. Bilstein B12 (Sportline) Suspension Kit provide the perfect combination of suspension dynamics, quality and aesthetics.
Standard Features
- Direct response, dynamic driving and a sporty look
- Offers even lowering between 30-60mm, depending on application
- Includes Eibach Sportline Performance Sport suspension springs with progressive characteristics
Specifications
| Part Number | 46-183774 |
| Part Name | Suspension Kit |
| Vehicle | 2006-2009 Volkswagen Rabbit |
| Chassis Code | 1K |
| UPC | 651860674704 |
| Ride-Height Adjustable | No |
| Damping Adjustment | Non-Adjustable |
| Front Lowered Height | 20 - 25 mm |
| Finish | Dampers: Yellow / Springs: Red |
| Internal Design | Monotube |
| Segment | Tuning |
| Series | B12 (Sportline) |
| Quantity | Full Set (Front & Rear) |
| Notes | Without Electronic Suspension; With 50mm Outside Strut Diameter |
Vehicle Fitment
- 2006 Volkswagen Rabbit (1K)
- 2007 Volkswagen Rabbit (1K)
- 2008 Volkswagen Rabbit (1K)
- 2009 Volkswagen Rabbit (1K)

