Product Details
Bilstein B8 TerraSport Direct Fit Shocks to your 2019-2021 Subaru Forester (SK) are designed to increase ground clearance and improve off-road capability for CUVs. Enthusiasts will gain 1-2" of lift depending on application, allowing them to safely navigate back-country terrain, while enhancing day-to-day ride quality. Like all Bilstein products, B8 TerraSport shocks have been tested and tuned for each application, and always with the end user in mind. Whether you're traversing your way up a snow packed summit, or loaded up with gear and looking for that epic camping spot, B8 TerraSport gives you the confidence to push further when the pavement ends, and the durability to get you back home.
Standard Features
- Direct fit shocks are designed to increase ground clearance and improve off-road capabilities
- No spacers required. Shocks lift vehicle 1-2 inches, depending on application
- Utilizes vehicle's factory coil springs and OEM mounting locations, for a direct fit, easy installation
Specifications
| Part Number | 22-338259 |
| Part Name | Strut Assembly |
| UPC | 651860948720 |
| Vehicle | 2019-2021 Subaru Forester |
| Chassis Code | SK |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 16.85 in. |
| Collapsed Length | 428mm |
| Extended Length | 22.85 in. |
| Extended Length | 580.5mm |
| Finish | Silver Paint |
| Internal Design | Twintube |
| Lower Mount Type | Bracket |
| Vehicle Placement | Front Right |
| Reservoir | No |
| Segment | Tuning |
| Series | B8 TerraSport |
| Spring Seat Included | Yes - Fixed |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Provides 1.5" Front Lift |
Vehicle Fitment
- 2019 Subaru Forester (SK)
- 2020 Subaru Forester (SK)
- 2021 Subaru Forester (SK)



