Product Details
Bilstein B8 Performance Plus Dampers to your 2013-2019 BMW 650i Gran Coupe (F06) are a performance upgrade to OE Dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These Dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus Dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Standard Features
- For use with lowering spring sets and production sport suspensions
- Enhanced safety and performance with lowering spring change
- Sporty feel while maintaining comfort
Specifications
| Part Number | 24-178525 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860665047 |
| Vehicle | 2013-2019 BMW 650i Gran Coupe |
| Chassis Code | F06 |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 17.24 in. |
| Collapsed Length | 438mm |
| Extended Length | 24.74 in. |
| Extended Length | 628.5mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 17.5mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Segment | Tuning |
| Series | B8 Performance Plus |
| Spring Seat Included | Yes |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Sport Suspension without Electronic Suspension |
Vehicle Fitment
- 2013 BMW 650i Gran Coupe (F06)
- 2014 BMW 650i Gran Coupe (F06)
- 2015 BMW 650i Gran Coupe (F06)
- 2016 BMW 650i Gran Coupe (F06)
- 2017 BMW 650i Gran Coupe (F06)
- 2018 BMW 650i Gran Coupe (F06)
- 2019 BMW 650i Gran Coupe (F06)

