Product Details
Bilstein B8 Performance Plus Dampers to your 2012-2018 Audi A6 (C7) are a performance upgrade to OE Dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These Dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus Dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Standard Features
- For use with lowering spring sets and production sport suspensions
- Enhanced safety and performance with lowering spring change
- Sporty feel while maintaining comfort
Specifications
| Part Number | 24-145992 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860654812 |
| Vehicle | 2012-2018 Audi A6 |
| Chassis Code | C7 |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 15.75 in. |
| Collapsed Length | 400mm |
| Extended Length | 25.39 in. |
| Extended Length | 645mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 14.2mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Segment | Tuning |
| Series | B8 Performance Plus |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Without Electronic Suspension |
Vehicle Fitment
- 2012 Audi A6 (C7)
- 2013 Audi A6 (C7)
- 2014 Audi A6 (C7)
- 2015 Audi A6 (C7)
- 2016 Audi A6 (C7)
- 2017 Audi A6 (C7)
- 2018 Audi A6 (C7)

