Product Details
Bilstein B8 Performance Plus Dampers to your 1999-2005 Mazda MX-5 Miata (NB) are a performance upgrade to OE Dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These Dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus Dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Standard Features
- For use with lowering spring sets and production sport suspensions
- Enhanced safety and performance with lowering spring change
- Sporty feel while maintaining comfort
Specifications
| Part Number | 24-065511 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860462783 |
| Vehicle | 1999-2005 Mazda MX-5 Miata |
| Chassis Code | NB |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 10.1 in. |
| Collapsed Length | 256.5mm |
| Extended Length | 14.05 in. |
| Extended Length | 356.9mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 12.2mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Segment | Tuning |
| Series | B8 Performance Plus |
| Spring Seat Included | Yes |
| Upper Mount Type | Stem |
Vehicle Fitment
- 1999 Mazda MX-5 Miata (NB)
- 2000 Mazda MX-5 Miata (NB)
- 2001 Mazda MX-5 Miata (NB)
- 2002 Mazda MX-5 Miata (NB)
- 2003 Mazda MX-5 Miata (NB)
- 2004 Mazda MX-5 Miata (NB)
- 2005 Mazda MX-5 Miata (NB)


