Product Details
Bilstein B8 Performance Plus Dampers to your 1997-2001 Acura Integra (DC2) are a performance upgrade to OE Dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These Dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus Dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Standard Features
- For use with lowering spring sets and production sport suspensions
- Enhanced safety and performance with lowering spring change
- Sporty feel while maintaining comfort
Specifications
| Part Number | 24-023412 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860641096 |
| Vehicle | 1997-2001 Acura Integra |
| Chassis Code | DC2 |
| Boot Included | Blue Bellows |
| Collapsed Length | 15.47 in. |
| Collapsed Length | 393mm |
| Extended Length | 18.39 in. |
| Extended Length | 467mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 10.2mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Segment | Tuning |
| Series | B8 Performance Plus |
| Spring Seat Included | Yes |
| Upper Mount Type | Stem |
Vehicle Fitment
- 1997 Acura Integra (DC2)
- 1998 Acura Integra (DC2)
- 1999 Acura Integra (DC2)
- 2000 Acura Integra (DC2)
- 2001 Acura Integra (DC2)


