Product Details
Bilstein B8 Performance Plus Dampers to your 1994-1999 Mercedes-Benz S420 (W140) are a performance upgrade to OE Dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These Dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus Dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Standard Features
- For use with lowering spring sets and production sport suspensions
- Enhanced safety and performance with lowering spring change
- Sporty feel while maintaining comfort
Specifications
| Part Number | 24-015387 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860409962 |
| Vehicle | 1994-1999 Mercedes-Benz S420 |
| Chassis Code | W140 |
| Boot Included | Black Straight |
| Collapsed Length | 15.12 in. |
| Collapsed Length | 384mm |
| Extended Length | 20.4 in. |
| Extended Length | 518.1mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 12.4mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Segment | Tuning |
| Series | B8 Performance Plus |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Compatible with OE and aftermarket lowering springs |
Vehicle Fitment
- 1994 Mercedes-Benz S420 (W140)
- 1995 Mercedes-Benz S420 (W140)
- 1996 Mercedes-Benz S420 (W140)
- 1997 Mercedes-Benz S420 (W140)
- 1998 Mercedes-Benz S420 (W140)
- 1999 Mercedes-Benz S420 (W140)


