Product Details
Bilstein B8 Performance Plus Dampers to your 1985-1989 Merkur XR4Ti (Fox) are a performance upgrade to OE Dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These Dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus Dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Standard Features
- For use with lowering spring sets and production sport suspensions
- Enhanced safety and performance with lowering spring change
- Sporty feel while maintaining comfort
Specifications
| Part Number | 24-018074 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860410173 |
| Vehicle | 1985-1989 Merkur XR4Ti |
| Chassis Code | Fox |
| Boot Included | Blue Straight |
| Collapsed Length | 15.77 in. |
| Collapsed Length | 400.5mm |
| Extended Length | 23.94 in. |
| Extended Length | 608mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 10.2mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Segment | Tuning |
| Series | B8 Performance Plus |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Eye 10.3mm |
Vehicle Fitment
- 1985 Merkur XR4Ti (Fox)
- 1986 Merkur XR4Ti (Fox)
- 1987 Merkur XR4Ti (Fox)
- 1988 Merkur XR4Ti (Fox)
- 1989 Merkur XR4Ti (Fox)

