Product Details
Bilstein B8 Performance Plus Dampers to your 2018-2021 Audi A5 Sportback (B9) are a performance upgrade to OE Dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These Dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus Dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Standard Features
- For use with lowering spring sets and production sport suspensions
- Enhanced safety and performance with lowering spring change
- Sporty feel while maintaining comfort
Specifications
| Part Number | 24-274876 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860814070 |
| Vehicle | 2018-2021 Audi A5 Sportback |
| Chassis Code | B9 |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 14.25 in. |
| Collapsed Length | 362mm |
| Extended Length | 19.98 in. |
| Extended Length | 507.5mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Base Cup |
| Vehicle Placement | Front |
| Segment | Tuning |
| Series | B8 Performance Plus |
| Spring Seat Included | No - Reuse OEM |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Sport Suspension (49mm diameter strut) without Electronic Suspension |
Vehicle Fitment
- 2018 Audi A5 Sportback (B9)
- 2019 Audi A5 Sportback (B9)
- 2020 Audi A5 Sportback (B9)
- 2021 Audi A5 Sportback (B9)

