Product Details
The Bilstein B8 8100 (DSA) Reservoir Shock Absorber to your 2003-2024 Toyota 4Runner (N210) is an adjustable large bore 60mm (2.65" OD) direct fit solution for lifted trucks and SUVs. Constructed from aerospace quality billet components, the large 60mm ID shock body offers a higher oil volume capacity to control heat while tackling rough road surfaces over long distances. Click adjuster knobs allow easy and precise Dual Speed Adjustment of both low and high speed compression to tailor your ride to any surface. Each B8 8100 (DSA) offers a unique remote or piggyback reservoir solution for an easy, hassle free installation. These Shock Absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. The large 60mm piston design offers more comfort and control in all driving conditions. The Bilstein B8 8100 (DSA) will allow you to tame the terrain in comfort.
Standard Features
- 60mm large bore digressive piston offers a greater range of tunability and delivers exceptional comfort without sacrificing control
- Direct fit for an easy installation
- Click adjuster knobs allow easy and precise Dual Speed Adjustment of both low and high speed compression to tailor your ride to any surface
Specifications
| Part Number | 25-294101 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860962375 |
| Vehicle | 2003-2024 Toyota 4Runner |
| Chassis Code | N210 |
| Adjustable Damping | Double Adjustable Compression with Click Adjuster Knobs |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 14.94 in. |
| Collapsed Length | 379.5mm |
| Extended Length | 23.48 in. |
| Extended Length | 596.5mm |
| Finish | EVO Grey |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 19.1mm |
| Piston Diameter | 60mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Reservoir | Yes |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 8100 (DSA) |
| Shaft Diameter | 18mm |
| Spring Seat Included | Yes |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Fits Vehicles With 0.5-1.5" Rear Lift |
Vehicle Fitment
- 2003 Toyota 4Runner (N210)
- 2004 Toyota 4Runner (N210)
- 2005 Toyota 4Runner (N210)
- 2006 Toyota 4Runner (N210)
- 2007 Toyota 4Runner (N210)
- 2008 Toyota 4Runner (N210)
- 2009 Toyota 4Runner (N210)
- 2010 Toyota 4Runner (N210)
- 2011 Toyota 4Runner (N210)
- 2012 Toyota 4Runner (N210)
- 2013 Toyota 4Runner (N210)
- 2014 Toyota 4Runner (N210)
- 2015 Toyota 4Runner (N210)
- 2016 Toyota 4Runner (N210)
- 2017 Toyota 4Runner (N210)
- 2018 Toyota 4Runner (N210)
- 2019 Toyota 4Runner (N210)
- 2020 Toyota 4Runner (N210)
- 2021 Toyota 4Runner (N210)
- 2022 Toyota 4Runner (N210)
- 2023 Toyota 4Runner (N210)
- 2024 Toyota 4Runner (N210)



