Product Details
Bilstein B8 8100 Reservoir Shock Absorbers to your 2019-2026 Dodge Ram 1500 (DT) are a large bore 2.65-in OD direct fit solution for lifted trucks and SUVs. Constructed from aerospace quality billet components, the large 2.65-in OD shock body shock body offers a higher oil volume capacity to control heat while tackling rough road surfaces over long distances. Each B8 8100 offers a unique remote or piggyback reservoir solution for an easy, hassle free installation. These Shock Absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. The large 60mm piston design offers more comfort and control in all driving conditions. The Bilstein B8 8100 will allow you to tame the terrain in comfort.
Standard Features
- 60mm large bore digressive piston offers a greater range of tunability and delivers exceptional comfort without sacrificing control
- Direct fit for an easy installation
- 60mm remote reservoir offers increased oil capacity for consistent performance over rough terrain
Specifications
| Part Number | 25-281873 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860886831 |
| Vehicle | 2019-2026 Dodge Ram 1500 |
| Chassis Code | DT |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 15.69 in. |
| Collapsed Length | 398.5mm |
| Extended Length | 25.76 in. |
| Extended Length | 654.3mm |
| Finish | EVO Grey |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 14.1mm |
| Piston Diameter | 60mm |
| Vehicle Placement | Rear Right |
| Reservoir | Yes |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 8100 |
| Shaft Diameter | 18mm |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Fits Trucks without factory Off-Road Package and with 0-2" Rear Lift; Fits Trucks with factory Off-Road Package and with 0-1" Rear Lift; Without Air Suspension |
Vehicle Fitment
- 2019 Dodge Ram 1500 (DT)
- 2020 Dodge Ram 1500 (DT)
- 2021 Dodge Ram 1500 (DT)
- 2022 Dodge Ram 1500 (DT)
- 2023 Dodge Ram 1500 (DT)
- 2024 Dodge Ram 1500 (DT)
- 2025 Dodge Ram 1500 (DT)
- 2026 Dodge Ram 1500 (DT)

