Product Details
Bilstein B8 8100 Reservoir Shock Absorbers to your 2020-2026 Jeep Gladiator (JT) are a large bore 2.65-in OD direct fit solution for lifted trucks and SUVs. Constructed from aerospace quality billet components, the large 2.65-in OD shock body shock body offers a higher oil volume capacity to control heat while tackling rough road surfaces over long distances. Each B8 8100 offers a unique remote or piggyback reservoir solution for an easy, hassle free installation. These Shock Absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. The large 60mm piston design offers more comfort and control in all driving conditions. The Bilstein B8 8100 will allow you to tame the terrain in comfort.
Standard Features
- 60mm large bore digressive piston offers a greater range of tunability and delivers exceptional comfort without sacrificing control
- Direct fit for an easy installation
- 60mm remote reservoir offers increased oil capacity for consistent performance over rough terrain
Specifications
| Part Number | 25-330748 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860919874 |
| Vehicle | 2020-2026 Jeep Gladiator |
| Chassis Code | JT |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Bypass Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 17.38 in. |
| Collapsed Length | 441.4mm |
| Extended Length | 27.2 in. |
| Extended Length | 691mm |
| Finish | EVO Grey |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 12.8mm |
| Piston Diameter | 60mm |
| Vehicle Placement | Front Left |
| Reservoir | Yes |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 8100 |
| Shaft Diameter | 18mm |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Eye 12.8mm |
| Notes | Fits Vehicles With 2-3" Front Lift |
Vehicle Fitment
- 2020 Jeep Gladiator (JT)
- 2021 Jeep Gladiator (JT)
- 2022 Jeep Gladiator (JT)
- 2023 Jeep Gladiator (JT)
- 2024 Jeep Gladiator (JT)
- 2025 Jeep Gladiator (JT)
- 2026 Jeep Gladiator (JT)


