Product Details
Bilstein B8 6100 Shock Absorbers to your 2025-2026 Toyota 4Runner (N280) are filled with the technology perfected over 3 decades of off-road dominance. Bilstein's monotube gas pressure design with a large 2.65-in OD body and 60mm digressive piston maximizes heat dissipation for increased shock life, and decreases oil foaming to prevent performance loss while providing a smoother ride and more control over rough terrain. The B8 6100 will provide increased durability, making them perfect for vehicles subjected to rugged roads and harsh conditions.
Standard Features
- Large 60mm body for increased oil capacity, cooling, and long-term durability
- 60mm digressive piston improves ride comfort and control over rough terrain
- Vehicle specific tuning
Specifications
| Part Number | 24-347440 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860961491 |
| Vehicle | 2025-2026 Toyota 4Runner |
| Chassis Code | N280 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | Yes |
| Collapsed Length | 16.35 in. |
| Collapsed Length | 415.4mm |
| Extended Length | 25.97 in. |
| Extended Length | 659.6mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 19.1mm |
| Piston Diameter | 60mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Reservoir | No |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 6100 |
| Shaft Diameter | 18mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 9.62 in. |
| Stroke/Travel Length | 244.4mm |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Fits Vehicles With 0-1.75" Rear Lift |
Vehicle Fitment
- 2025 Toyota 4Runner (N280)
- 2026 Toyota 4Runner (N280)





