Product Details
Bilstein B8 5160 Remote Reservoir Shock Absorbers to your 1994-2013 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ) are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUVs. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. These Shock Absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting and an attractive billet reservoir mount where applicable providing a clean, low profile installation. B8 5160 Remote Reservoir Shock Absorbers will increase overall durability of your vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control
- Remote reservoir increases shock oil capacity for greater heat dissipation
Specifications
| Part Number | 25-311761 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860911885 |
| Vehicle | 1994-2013 Dodge Ram 2500 |
| Chassis Code | DR/DH/DJ |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Billet Reservoir Clamp Included | Yes |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 16.56 in. |
| Collapsed Length | 420.5mm |
| Extended Length | 28.13 in. |
| Extended Length | 714.7mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 14.4mm |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Reservoir | Yes |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5160 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 11.57 in. |
| Stroke/Travel Length | 293.9mm |
| Upper Mount Type | Eye 14.4mm |
| Notes | Fits Vehicles With 0-2" Rear Lift |
Vehicle Fitment
- 1994 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 1995 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 1996 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 1997 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 1998 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 1999 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 2000 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 2001 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 2002 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 2003 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 2004 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 2005 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 2006 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 2007 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 2008 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 2009 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 2010 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 2011 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 2012 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)
- 2013 Dodge Ram 2500 (DR/DH/DJ)




