Product Details
Bilstein B8 5160 Remote Reservoir Shock Absorbers to your 2003-2024 Toyota 4Runner (N210) are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUVs. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. These Shock Absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting and an attractive billet reservoir mount where applicable providing a clean, low profile installation. B8 5160 Remote Reservoir Shock Absorbers will increase overall durability of your vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control
- Remote reservoir increases shock oil capacity for greater heat dissipation
Specifications
| Part Number | 25-311211 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860893860 |
| Vehicle | 2003-2024 Toyota 4Runner |
| Chassis Code | N210 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Billet Reservoir Clamp Included | Yes |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | Black Bellows |
| Collapsed Length | 14.5 in. |
| Collapsed Length | 368.3mm |
| Extended Length | 23.5 in. |
| Extended Length | 597mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 19.25mm |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Rear Left |
| Reservoir | Yes |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5160 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 9 in. |
| Stroke/Travel Length | 228.6mm |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Fits Vehicles With 0.5-2" Rear Lift |
Vehicle Fitment
- 2003 Toyota 4Runner (N210)
- 2004 Toyota 4Runner (N210)
- 2005 Toyota 4Runner (N210)
- 2006 Toyota 4Runner (N210)
- 2007 Toyota 4Runner (N210)
- 2008 Toyota 4Runner (N210)
- 2009 Toyota 4Runner (N210)
- 2010 Toyota 4Runner (N210)
- 2011 Toyota 4Runner (N210)
- 2012 Toyota 4Runner (N210)
- 2013 Toyota 4Runner (N210)
- 2014 Toyota 4Runner (N210)
- 2015 Toyota 4Runner (N210)
- 2016 Toyota 4Runner (N210)
- 2017 Toyota 4Runner (N210)
- 2018 Toyota 4Runner (N210)
- 2019 Toyota 4Runner (N210)
- 2020 Toyota 4Runner (N210)
- 2021 Toyota 4Runner (N210)
- 2022 Toyota 4Runner (N210)
- 2023 Toyota 4Runner (N210)
- 2024 Toyota 4Runner (N210)




