Product Details
Bilstein B8 5160 Remote Reservoir Shock Absorbers to your 2009-2018 Mercedes-Benz G550 (W463) are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUVs. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. These Shock Absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting and an attractive billet reservoir mount where applicable providing a clean, low profile installation. B8 5160 Remote Reservoir Shock Absorbers will increase overall durability of your vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control
- Remote reservoir increases shock oil capacity for greater heat dissipation
Specifications
| Part Number | 25-312164 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860959160 |
| Vehicle | 2009-2018 Mercedes-Benz G550 |
| Chassis Code | W463 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Billet Reservoir Clamp Included | Yes |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 16 in. |
| Collapsed Length | 406.5mm |
| Extended Length | 24.57 in. |
| Extended Length | 624mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Stem |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Front Right |
| Reservoir | Yes |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5160 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 8.57 in. |
| Stroke/Travel Length | 217.7mm |
| Upper Mount Type | Eye 16mm |
| Notes | Fits Vehicles With 0-2" Front Lift |
Vehicle Fitment
- 2009 Mercedes-Benz G550 (W463)
- 2010 Mercedes-Benz G550 (W463)
- 2011 Mercedes-Benz G550 (W463)
- 2012 Mercedes-Benz G550 (W463)
- 2013 Mercedes-Benz G550 (W463)
- 2014 Mercedes-Benz G550 (W463)
- 2015 Mercedes-Benz G550 (W463)
- 2016 Mercedes-Benz G550 (W463)
- 2017 Mercedes-Benz G550 (W463)
- 2018 Mercedes-Benz G550 (W463)
