Product Details
Bilstein B8 5160 Remote Reservoir Shock Absorbers to your 1998-2007 Toyota Land Cruiser (J100) are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUVs. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. These Shock Absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting and an attractive billet reservoir mount where applicable providing a clean, low profile installation. B8 5160 Remote Reservoir Shock Absorbers will increase overall durability of your vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control
- Remote reservoir increases shock oil capacity for greater heat dissipation
Specifications
| Part Number | 25-275124 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860821368 |
| Vehicle | 1998-2007 Toyota Land Cruiser |
| Chassis Code | J100 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Billet Reservoir Clamp Included | Yes |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | Black Bellows |
| Collapsed Length | 11.48 in. |
| Collapsed Length | 291.5mm |
| Extended Length | 17.35 in. |
| Extended Length | 440.7mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 14.2mm |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Front Right |
| Reservoir | Yes |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5160 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 5.87 in. |
| Stroke/Travel Length | 149.1mm |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Fits Vehicles With 0-2.5" Front Lift |
Vehicle Fitment
- 1998 Toyota Land Cruiser (J100)
- 1999 Toyota Land Cruiser (J100)
- 2000 Toyota Land Cruiser (J100)
- 2001 Toyota Land Cruiser (J100)
- 2002 Toyota Land Cruiser (J100)
- 2003 Toyota Land Cruiser (J100)
- 2004 Toyota Land Cruiser (J100)
- 2005 Toyota Land Cruiser (J100)
- 2006 Toyota Land Cruiser (J100)
- 2007 Toyota Land Cruiser (J100)




