Product Details
Bilstein B8 5160 Remote Reservoir Shock Absorbers to your 2020-2026 Jeep Gladiator (JT) are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUVs. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. These Shock Absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting and an attractive billet reservoir mount where applicable providing a clean, low profile installation. B8 5160 Remote Reservoir Shock Absorbers will increase overall durability of your vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control
- Remote reservoir increases shock oil capacity for greater heat dissipation
Specifications
| Part Number | 25-329933 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860904979 |
| Vehicle | 2020-2026 Jeep Gladiator |
| Chassis Code | JT |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Billet Reservoir Clamp Included | Yes |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 16.38 in. |
| Collapsed Length | 416mm |
| Extended Length | 26.88 in. |
| Extended Length | 682.7mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 12.8mm |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Front Left |
| Reservoir | Yes |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5160 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 10.5 in. |
| Stroke/Travel Length | 266.7mm |
| Upper Mount Type | Eye 12.8mm |
| Notes | Fits Vehicles With 2-3" Front Lift |
Vehicle Fitment
- 2020 Jeep Gladiator (JT)
- 2021 Jeep Gladiator (JT)
- 2022 Jeep Gladiator (JT)
- 2023 Jeep Gladiator (JT)
- 2024 Jeep Gladiator (JT)
- 2025 Jeep Gladiator (JT)
- 2026 Jeep Gladiator (JT)




