Product Details
Bilstein B8 5125 Shock Absorbers to your 1999-2004 Ford F-350 Super Duty (PN-96) are designed for custom applications and are a perfect solution for vehicles that do not have a direct Bilstein fitment. These high gas pressure monotube Shock Absorbers are sold by various lengths and valve rates to accommodate a wide range of uses and custom fitments. All B8 5125 Shock Absorbers come equipped with industry standard 5/8 inch hour glass bushings and are available in either an eye/eye or stem/eye mount configuration. The Shock Absorbers feature a 46mm piston with self-adjusting deflective disc valving. Bilstein B8 5125 Shock Absorbers are the ideal choice for custom suspension builders.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions
- Vehicle specific tuning
Specifications
| Part Number | 33-104645 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860631547 |
| Vehicle | 1999-2004 Ford F-350 Super Duty |
| Chassis Code | PN-96 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | Black Bellows |
| Collapsed Length | 15.91 in. |
| Collapsed Length | 404mm |
| Compression @ 0.52m/s | 595 |
| Extended Length | 25.91 in. |
| Extended Length | 658.2mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 5/8 in. |
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Front |
| Rebound @ 0.52m/s | 1810 |
| Reservoir | No |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5125 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 10.01 in. |
| Stroke/Travel Length | 254.3mm |
| Upper Mount Type | Eye 5/8 in. |
| Notes | Fits Vehicles With 4-6" Front Lift; Use With Double Shock Kit |
Vehicle Fitment
- 1999 Ford F-350 Super Duty (PN-96)
- 2000 Ford F-350 Super Duty (PN-96)
- 2001 Ford F-350 Super Duty (PN-96)
- 2002 Ford F-350 Super Duty (PN-96)
- 2003 Ford F-350 Super Duty (PN-96)
- 2004 Ford F-350 Super Duty (PN-96)


