Product Details
Bilstein B8 5125 Shock Absorbers to your 1981-1988 Jeep J20 (J-Series) are designed for custom applications and are a perfect solution for vehicles that do not have a direct Bilstein fitment. These high gas pressure monotube Shock Absorbers are sold by various lengths and valve rates to accommodate a wide range of uses and custom fitments. All B8 5125 Shock Absorbers come equipped with industry standard 5/8 inch hour glass bushings and are available in either an eye/eye or stem/eye mount configuration. The Shock Absorbers feature a 46mm piston with self-adjusting deflective disc valving. Bilstein B8 5125 Shock Absorbers are the ideal choice for custom suspension builders.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions
- Vehicle specific tuning
Specifications
| Part Number | 33-186542 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860626659 |
| Vehicle | 1981-1988 Jeep J20 |
| Chassis Code | J-Series |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | Black Bellows |
| Collapsed Length | 15.12 in. |
| Collapsed Length | 384mm |
| Compression @ 0.52m/s | 620 |
| Extended Length | 24.34 in. |
| Extended Length | 618.2mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 5/8 in. |
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Vehicle Placement | Front |
| Rebound @ 0.52m/s | 2495 |
| Reservoir | No |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5125 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 9.22 in. |
| Stroke/Travel Length | 234.2mm |
| Upper Mount Type | Eye 5/8 in. |
| Notes | Fits Vehicles With 2-4" Rear Lift |
Vehicle Fitment
- 1981 Jeep J20 (J-Series)
- 1982 Jeep J20 (J-Series)
- 1983 Jeep J20 (J-Series)
- 1984 Jeep J20 (J-Series)
- 1985 Jeep J20 (J-Series)
- 1986 Jeep J20 (J-Series)
- 1987 Jeep J20 (J-Series)
- 1988 Jeep J20 (J-Series)



