Product Details
Bilstein B8 5100 (Ride Height Adjustable) Shock Absorbers to your 2015-2020 GMC Yukon (GMTK2UC) are designed for trucks and SUVs with a front OE coilover style suspension. Multiple snap-ring grooves in the body allow for different spring seat positions, providing 0-3 inches of front lift with OE springs (depending on application). The monotube Shock Absorbers feature a 46mm digressive piston a with self-adjusting deflective disc valve setting. Bilstein B8 5100 (Ride Height Adjustable) Shock Absorbers provide increased wheel travel and improved handling. Utilizing a B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorber is the easiest way to level out your vehicle.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Practical alternative to coil spring spacers, with the benefit of Bilstein monotube technology
- Adjustable spring seat offers 0-2.75in of lift, depending on the application
Specifications
| Part Number | 24-336994 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860947761 |
| Vehicle | 2015-2020 GMC Yukon |
| Chassis Code | GMTK2UC |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Snap Ring Grooved Body (Coilover) |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 15 in. |
| Collapsed Length | 381mm |
| Extended Length | 18.89 in. |
| Extended Length | 479.7mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Bar Pin |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Front |
| Reservoir | No |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5100 (Ride Height Adjustable) |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | Yes |
| Stroke/Travel Length | 3.89 in. |
| Stroke/Travel Length | 98.8mm |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Provides 0-1.6" Front Lift; Without Police Package |
Vehicle Fitment
- 2015 GMC Yukon (GMTK2UC)
- 2016 GMC Yukon (GMTK2UC)
- 2017 GMC Yukon (GMTK2UC)
- 2018 GMC Yukon (GMTK2UC)
- 2019 GMC Yukon (GMTK2UC)
- 2020 GMC Yukon (GMTK2UC)





