Product Details
Bilstein B8 5100 Shock Absorbers to your 2025-2026 Toyota 4Runner (N280) are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV's. These Shock Absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 Shock Absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 Shock Absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 Shock Absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions
- Vehicle specific tuning
Specifications
| Part Number | 24-347433 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860961378 |
| Vehicle | 2025-2026 Toyota 4Runner |
| Chassis Code | N280 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | Yes |
| Collapsed Length | 16.37 in. |
| Collapsed Length | 415.8mm |
| Extended Length | 25.86 in. |
| Extended Length | 656.9mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 19.1mm |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Reservoir | No |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5100 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 9.49 in. |
| Stroke/Travel Length | 241.1mm |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Fits Vehicles With 0-1.75" Rear Lift |
Vehicle Fitment
- 2025 Toyota 4Runner (N280)
- 2026 Toyota 4Runner (N280)



