Product Details
Bilstein B8 5100 Shock Absorbers to your 2015-2020 GMC Yukon (GMTK2UC) are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV's. These Shock Absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 Shock Absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 Shock Absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 Shock Absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions
- Vehicle specific tuning
Specifications
| Part Number | 24-251778 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860772271 |
| Vehicle | 2015-2020 GMC Yukon |
| Chassis Code | GMTK2UC |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | Black Bellows |
| Collapsed Length | 15.58 in. |
| Collapsed Length | 395.8mm |
| Extended Length | 24.17 in. |
| Extended Length | 614mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 14.12mm |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Reservoir | No |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5100 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 8.59 in. |
| Stroke/Travel Length | 218.2mm |
| Upper Mount Type | Eye 14.12mm |
| Notes | Fits Vehicles With 0-1" Rear Lift; Without Air Leveling Suspension; Without Police Package |
Vehicle Fitment
- 2015 GMC Yukon (GMTK2UC)
- 2016 GMC Yukon (GMTK2UC)
- 2017 GMC Yukon (GMTK2UC)
- 2018 GMC Yukon (GMTK2UC)
- 2019 GMC Yukon (GMTK2UC)
- 2020 GMC Yukon (GMTK2UC)

