Product Details
Bilstein B8 5100 Shock Absorbers to your 1980-1996 Ford Bronco (U15) are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV's. These Shock Absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 Shock Absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 Shock Absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 Shock Absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions
- Vehicle specific tuning
Specifications
| Part Number | 24-186513 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860592565 |
| Vehicle | 1980-1996 Ford Bronco |
| Chassis Code | U15 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | Blue Straight |
| Collapsed Length | 13.27 in. |
| Collapsed Length | 337mm |
| Extended Length | 21.52 in. |
| Extended Length | 546.5mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 16mm |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Front |
| Reservoir | No |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5100 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 8.25 in. |
| Stroke/Travel Length | 209.6mm |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Fits Vehicles With 4" Front Lift; Auxiliary Shock; Mounted forward of coil spring |
Vehicle Fitment
- 1980 Ford Bronco (U15)
- 1981 Ford Bronco (U15)
- 1982 Ford Bronco (U15)
- 1983 Ford Bronco (U15)
- 1984 Ford Bronco (U15)
- 1985 Ford Bronco (U15)
- 1986 Ford Bronco (U15)
- 1987 Ford Bronco (U15)
- 1988 Ford Bronco (U15)
- 1989 Ford Bronco (U15)
- 1990 Ford Bronco (U15)
- 1991 Ford Bronco (U15)
- 1992 Ford Bronco (U15)
- 1993 Ford Bronco (U15)
- 1994 Ford Bronco (U15)
- 1995 Ford Bronco (U15)
- 1996 Ford Bronco (U15)

