Product Details
Bilstein B8 5100 Shock Absorbers to your 1983-1997 Ford Ranger (P-Series) are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV's. These Shock Absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 Shock Absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 Shock Absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 Shock Absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions
- Vehicle specific tuning
Specifications
| Part Number | 24-185493 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860453583 |
| Vehicle | 1983-1997 Ford Ranger |
| Chassis Code | P-Series |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | Black Bellows |
| Collapsed Length | 12.17 in. |
| Collapsed Length | 309mm |
| Extended Length | 18.98 in. |
| Extended Length | 482.2mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 16mm |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Front |
| Reservoir | No |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5100 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 6.81 in. |
| Stroke/Travel Length | 173mm |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Fits Vehicles With 0-1.5" Front Lift |
Vehicle Fitment
- 1983 Ford Ranger (P-Series)
- 1984 Ford Ranger (P-Series)
- 1985 Ford Ranger (P-Series)
- 1986 Ford Ranger (P-Series)
- 1987 Ford Ranger (P-Series)
- 1988 Ford Ranger (P-Series)
- 1989 Ford Ranger (P-Series)
- 1990 Ford Ranger (P-Series)
- 1991 Ford Ranger (P-Series)
- 1992 Ford Ranger (P-Series)
- 1993 Ford Ranger (P-Series)
- 1994 Ford Ranger (P-Series)
- 1995 Ford Ranger (P-Series)
- 1996 Ford Ranger (P-Series)
- 1997 Ford Ranger (P-Series)


