Product Details
Bilstein B8 5100 Shock Absorbers to your 2014-2026 Dodge Ram 2500 (DS/DT) are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV's. These Shock Absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 Shock Absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 Shock Absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 Shock Absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions
- Vehicle specific tuning
Specifications
| Part Number | 24-285674 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860856506 |
| Vehicle | 2014-2026 Dodge Ram 2500 |
| Chassis Code | DS/DT |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | Black Bellows |
| Collapsed Length | 16.57 in. |
| Collapsed Length | 421mm |
| Extended Length | 25.47 in. |
| Extended Length | 647mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 14.1mm |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Front |
| Reservoir | No |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5100 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 8.9 in. |
| Stroke/Travel Length | 226.1mm |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Fits Vehicles With 4" Front Lift |
Vehicle Fitment
- 2014 Dodge Ram 2500 (DS/DT)
- 2015 Dodge Ram 2500 (DS/DT)
- 2016 Dodge Ram 2500 (DS/DT)
- 2017 Dodge Ram 2500 (DS/DT)
- 2018 Dodge Ram 2500 (DS/DT)
- 2019 Dodge Ram 2500 (DS/DT)
- 2020 Dodge Ram 2500 (DS/DT)
- 2021 Dodge Ram 2500 (DS/DT)
- 2022 Dodge Ram 2500 (DS/DT)
- 2023 Dodge Ram 2500 (DS/DT)
- 2024 Dodge Ram 2500 (DS/DT)
- 2025 Dodge Ram 2500 (DS/DT)
- 2026 Dodge Ram 2500 (DS/DT)




