Product Details
Bilstein B8 5100 Shock Absorbers to your 2020-2026 Jeep Gladiator (JT) are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV's. These Shock Absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 Shock Absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 Shock Absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 Shock Absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions
- Vehicle specific tuning
Specifications
| Part Number | 33-304847 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860873206 |
| Vehicle | 2020-2026 Jeep Gladiator |
| Chassis Code | JT |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | Black Bellows |
| Collapsed Length | 15.75 in. |
| Collapsed Length | 400mm |
| Extended Length | 24.73 in. |
| Extended Length | 628.2mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 12.8mm |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Front |
| Reservoir | No |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5100 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 8.98 in. |
| Stroke/Travel Length | 228.1mm |
| Upper Mount Type | Eye 12.8mm |
| Notes | Fits Vehicles With 0-1.5" Front Lift |
Vehicle Fitment
- 2020 Jeep Gladiator (JT)
- 2021 Jeep Gladiator (JT)
- 2022 Jeep Gladiator (JT)
- 2023 Jeep Gladiator (JT)
- 2024 Jeep Gladiator (JT)
- 2025 Jeep Gladiator (JT)
- 2026 Jeep Gladiator (JT)


