Product Details
Bilstein B6 Shock Absorbers and Struts to your 2014-2023 Jeep Cherokee (KL) are the ideal choice for improving the performance of any vehicle. Bilstein B6 Shock Absorbers and struts utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions to provide consistent fade free performance. All B6 Shock Absorbers and struts are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. Bilstein B6 Shock Absorbers and struts offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Specific tuning for stock height vehicles
- Uses OEM springs and mounting hardware
Specifications
| Part Number | 22-266774 |
| Part Name | Strut Assembly |
| UPC | 651860794617 |
| Vehicle | 2014-2023 Jeep Cherokee |
| Chassis Code | KL |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 10.95 in. |
| Collapsed Length | 324mm |
| Extended Length | 19.52 in. |
| Extended Length | 496mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Twintube |
| Lower Mount Type | Base Cup |
| Vehicle Placement | Front Left |
| Reservoir | No |
| Segment | Tuning |
| Series | B6 |
| Shaft Diameter | 22mm |
| Spring Seat Included | Yes - Fixed |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | With Jeep Active Drive II (4WD) |
Vehicle Fitment
- 2014 Jeep Cherokee (KL)
- 2015 Jeep Cherokee (KL)
- 2016 Jeep Cherokee (KL)
- 2017 Jeep Cherokee (KL)
- 2018 Jeep Cherokee (KL)
- 2019 Jeep Cherokee (KL)
- 2020 Jeep Cherokee (KL)
- 2021 Jeep Cherokee (KL)
- 2022 Jeep Cherokee (KL)
- 2023 Jeep Cherokee (KL)


