Product Details
Bilstein B6 Performance (DampTronic) Dampers to your 2019-2023 Volkswagen Arteon (3H) are a performance upgrade to OE Dampers designed to be paired with OE factory springs. All of the active features of the factory electronic suspension, along with the factory controls, will be retained with the installation of these Dampers. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards and features application specific valve settings to bring out the best handling performance of a vehicle. B6 Performance (DampTronic) Dampers will deliver improved safety and handling performance in a package compatible with factory electronic damping control.
Standard Features
- Perfectly adapted to suit series-production electronic adjustment systems
- Ability to switch rapidly from comfort to sport setting
- Marked improvement in safety and performance with additional spring changes
Specifications
| Part Number | 20-279530 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860819341 |
| Vehicle | 2019-2023 Volkswagen Arteon |
| Chassis Code | 3H |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 16.31 in. |
| Collapsed Length | 414.2mm |
| Extended Length | 24.87 in. |
| Extended Length | 631.7mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Twintube |
| Lower Mount Type | Eye 12.1mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Segment | Tuning |
| Series | B6 Performance (DampTronic) |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | With Electronic Suspension |
Vehicle Fitment
- 2019 Volkswagen Arteon (3H)
- 2020 Volkswagen Arteon (3H)
- 2021 Volkswagen Arteon (3H)
- 2022 Volkswagen Arteon (3H)
- 2023 Volkswagen Arteon (3H)

