Product Details
Bilstein B6 Performance Dampers to your 2019-2021 Porsche Cayenne (9YA) are a performance upgrade to OE Dampers designed to be paired with the OE factory spring. These Dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B6 Performance Dampers will provide improved safety and handling performance with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Standard Features
- Bilstein gas-pressure technology
- Optimum grip and enhanced lane stability in day to day and extreme situations
- Improved safety and performance without the requirement of new springs (use of series spring possible)
Specifications
| Part Number | 24-263535 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860794174 |
| Vehicle | 2019-2021 Porsche Cayenne |
| Chassis Code | 9YA |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 15.74 in. |
| Collapsed Length | 400mm |
| Extended Length | 24.52 in. |
| Extended Length | 623mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 12.1mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Segment | Tuning |
| Series | B6 Performance |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Without Electronic or Air Suspension |
Vehicle Fitment
- 2019 Porsche Cayenne (9YA)
- 2020 Porsche Cayenne (9YA)
- 2021 Porsche Cayenne (9YA)

