Product Details
Bilstein B6 Performance Dampers to your 1995-2000 Lexus LS400 (XF10/XF20) are a performance upgrade to OE Dampers designed to be paired with the OE factory spring. These Dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B6 Performance Dampers will provide improved safety and handling performance with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Standard Features
- Bilstein gas-pressure technology
- Optimum grip and enhanced lane stability in day to day and extreme situations
- Improved safety and performance without the requirement of new springs (use of series spring possible)
Specifications
| Part Number | 24-027359 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860623719 |
| Vehicle | 1995-2000 Lexus LS400 |
| Chassis Code | XF10/XF20 |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 16.56 in. |
| Collapsed Length | 420.5mm |
| Extended Length | 24.31 in. |
| Extended Length | 617.5mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 14.2mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Segment | Tuning |
| Series | B6 Performance |
| Spring Seat Included | Yes |
| Upper Mount Type | Stem |
Vehicle Fitment
- 1995 Lexus LS400 (XF10/XF20)
- 1996 Lexus LS400 (XF10/XF20)
- 1997 Lexus LS400 (XF10/XF20)
- 1998 Lexus LS400 (XF10/XF20)
- 1999 Lexus LS400 (XF10/XF20)
- 2000 Lexus LS400 (XF10/XF20)

