Product Details
Bilstein B6 Performance Dampers to your 1986-1991 Volkswagen Vanagon (T3) are a performance upgrade to OE Dampers designed to be paired with the OE factory spring. These Dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B6 Performance Dampers will provide improved safety and handling performance with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Standard Features
- Bilstein gas-pressure technology
- Optimum grip and enhanced lane stability in day to day and extreme situations
- Improved safety and performance without the requirement of new springs (use of series spring possible)
Specifications
| Part Number | 24-218689 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860737737 |
| Vehicle | 1986-1991 Volkswagen Vanagon |
| Chassis Code | T3 |
| Boot Included | Blue Straight |
| Collapsed Length | 14.37 in. |
| Collapsed Length | 365mm |
| Extended Length | 22.78 in. |
| Extended Length | 578.5mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 12.0mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Segment | Tuning |
| Series | B6 Performance |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Eye 12.0mm |
| Notes | Type 14" Suspension |
Vehicle Fitment
- 1986 Volkswagen Vanagon (T3)
- 1987 Volkswagen Vanagon (T3)
- 1988 Volkswagen Vanagon (T3)
- 1989 Volkswagen Vanagon (T3)
- 1990 Volkswagen Vanagon (T3)
- 1991 Volkswagen Vanagon (T3)

