Product Details
Bilstein B6 Performance Dampers to your 1984-1987 Chevrolet Corvette (C4) are a performance upgrade to OE Dampers designed to be paired with the OE factory spring. These Dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B6 Performance Dampers will provide improved safety and handling performance with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Standard Features
- Bilstein gas-pressure technology
- Optimum grip and enhanced lane stability in day to day and extreme situations
- Improved safety and performance without the requirement of new springs (use of series spring possible)
Specifications
| Part Number | 24-192927 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860647630 |
| Vehicle | 1984-1987 Chevrolet Corvette |
| Chassis Code | C4 |
| Boot Included | Black Straight |
| Collapsed Length | 9.53 in. |
| Collapsed Length | 242mm |
| Extended Length | 13.84 in. |
| Extended Length | 351.5mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 16mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Segment | Tuning |
| Series | B6 Performance |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Eye 12.1mm |
| Notes | Without Z51 Package |
Vehicle Fitment
- 1984 Chevrolet Corvette (C4)
- 1985 Chevrolet Corvette (C4)
- 1986 Chevrolet Corvette (C4)
- 1987 Chevrolet Corvette (C4)

