Product Details
Bilstein B6 Performance Dampers to your 2015-2019 BMW X6 (F16) are a performance upgrade to OE Dampers designed to be paired with the OE factory spring. These Dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B6 Performance Dampers will provide improved safety and handling performance with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Standard Features
- Bilstein gas-pressure technology
- Optimum grip and enhanced lane stability in day to day and extreme situations
- Improved safety and performance without the requirement of new springs (use of series spring possible)
Specifications
| Part Number | 29-241668 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860754277 |
| Vehicle | 2015-2019 BMW X6 |
| Chassis Code | F16 |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 16.24 in. |
| Collapsed Length | 412.5mm |
| Extended Length | 22.3 in. |
| Extended Length | 566.5mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 10.4mm |
| Vehicle Placement | Front |
| Segment | Tuning |
| Series | B6 Performance |
| Spring Seat Included | Yes |
| Upper Mount Type | Stem |
| Notes | Without Electronic Suspension; Standard Suspension |
Vehicle Fitment
- 2015 BMW X6 (F16)
- 2016 BMW X6 (F16)
- 2017 BMW X6 (F16)
- 2018 BMW X6 (F16)
- 2019 BMW X6 (F16)

