Product Details
Bilstein B6 Performance Dampers to your 1979-1993 Saab 900 (YS3) are a performance upgrade to OE Dampers designed to be paired with the OE factory spring. These Dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B6 Performance Dampers will provide improved safety and handling performance with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Standard Features
- Bilstein gas-pressure technology
- Optimum grip and enhanced lane stability in day to day and extreme situations
- Improved safety and performance without the requirement of new springs (use of series spring possible)
Specifications
| Part Number | 24-181501 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860611044 |
| Vehicle | 1979-1993 Saab 900 |
| Chassis Code | YS3 |
| Boot Included | Blue Straight |
| Collapsed Length | 9.84 in. |
| Collapsed Length | 250mm |
| Extended Length | 14.11 in. |
| Extended Length | 358.5mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 16mm |
| Vehicle Placement | Front |
| Segment | Tuning |
| Series | B6 Performance |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Stem |
Vehicle Fitment
- 1979 Saab 900 (YS3)
- 1980 Saab 900 (YS3)
- 1981 Saab 900 (YS3)
- 1982 Saab 900 (YS3)
- 1983 Saab 900 (YS3)
- 1984 Saab 900 (YS3)
- 1985 Saab 900 (YS3)
- 1986 Saab 900 (YS3)
- 1987 Saab 900 (YS3)
- 1988 Saab 900 (YS3)
- 1989 Saab 900 (YS3)
- 1990 Saab 900 (YS3)
- 1991 Saab 900 (YS3)
- 1992 Saab 900 (YS3)
- 1993 Saab 900 (YS3)


