Product Details
Bilstein B6 Performance Dampers to your 2003-2008 BMW Z4 (E85/E86) are a performance upgrade to OE Dampers designed to be paired with the OE factory spring. These Dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B6 Performance Dampers will provide improved safety and handling performance with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Standard Features
- Bilstein gas-pressure technology
- Optimum grip and enhanced lane stability in day to day and extreme situations
- Improved safety and performance without the requirement of new springs (use of series spring possible)
Specifications
| Part Number | 24-348195 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860963181 |
| Vehicle | 2003-2008 BMW Z4 |
| Chassis Code | E85/E86 |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 15.16 in. |
| Collapsed Length | 385mm |
| Extended Length | 23.35 in. |
| Extended Length | 593mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 12mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Segment | Tuning |
| Series | B6 Performance |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Stem |
Vehicle Fitment
- 2003 BMW Z4 (E85/E86)
- 2004 BMW Z4 (E85/E86)
- 2005 BMW Z4 (E85/E86)
- 2006 BMW Z4 (E85/E86)
- 2007 BMW Z4 (E85/E86)
- 2008 BMW Z4 (E85/E86)


