Product Details
Bilstein M 7100 Shock Absorbers are designed for custom off-road motorsports and recreational applications. These Shock Absorbers are owner rebuildable and are available in remote reservoir or non-reservoir configurations. Each shock absorber is supplied with 1/2 inch Heims and misalignment spacers for maximum durability in off-road conditions. M 7100 Shock Absorbers are available in a wide array of lengths and valve settings. Service components for M 7100 Shock Absorbers are readily available and sold separately. M 7100 Shock Absorbers will offer reliable performance that is customizable to meet specific demands.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control
- High-flow piston reduces harshness
Specifications
| Part Number | B46-0930R99 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 790832512061 |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Collapsed Length | 10.81 in. |
| Collapsed Length | 274.6mm |
| Compression @ 0.52m/s | Custom |
| Extended Length | 16.04 in. |
| Extended Length | 407.4mm |
| Finish | Nickel Plated with Clear Powder Coat |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | 1/2 in. Heim |
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Rebound @ 0.52m/s | Custom |
| Reservoir | Yes |
| Segment | Motorsports |
| Series | M 7100 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 5.23 in. |
| Stroke/Travel Length | 132.8mm |
| Upper Mount Type | 1/2 in. Heim |


