Product Details
Bilstein CA4 Series Shock Absorbers are designed specifically for custom street rod applications that require unique lengths and valve settings for the proper chassis setup. Built around a billet aluminum monotube design, these Shock Absorbers feature a 46mm piston, threaded body, 5/8 inch polyurethane bushing mounts and various lengths and valve settings to choose from. Each shock absorber is supplied with a hard anodized spring seat, lock ring, and hat to accommodate a 2.5 inch ID spring. Bilstein CA4 Series Shock Absorbers provide a wide range of options to support any custom street rod application need.
Standard Features
- Designed specifically for custom street rod applications that require unique lengths and valve settings for the proper chassis setup
- Built around a billet aluminum monotube design, these shock absorbers feature a 46mm piston, threaded body, 5/8 inch polyurethane bushing mounts and various lengths and valve settings to choose from
- Each shock absorber is supplied with a hard anodized spring seat, lock ring, and hat to accommodate a 2.5 inch ID spring
Specifications
| Part Number | A410132010 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 790832515307 |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 10.18 in. |
| Collapsed Length | 258.5mm |
| Compression @ 0.52m/s | 720 |
| Extended Length | 13.66 in. |
| Extended Length | 347mm |
| Finish | Polished Aluminum |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 15.9mm |
| Vehicle Placement | Front |
| Rebound @ 0.52m/s | 1300 |
| Recommended Mounting Length | 11.5 in. |
| Segment | Tuning |
| Series | CA4 Series |
| Spring Seat Included | Yes |
| Upper Mount Type | Eye 15.9mm |


