Product Details
Bilstein B8 8100 (Bypass) is a direct fit, position sensitive, damper for light trucks and SUV's. These motorsports inspired Shock Absorbers utilize a dual tube externally adjustable bypass design. B8 8100 (Bypass) feature "Incremental Flow" bypass adjusters, allowing for finite and incremental changes for rebound and compression. The shocks utilize a bottom hose, remote reservoir exit port, delivering increased compression control during the full cycle. The remote reservoir is supplied with a bolt-on aluminum anodized chassis mount for an easy fitment. BILSTEIN B8 8100 (Bypass) will maximize the driver experience, offering unparalleled ride comfort and incredible bottom out control.
Standard Features
- Dual tube external bypass offers position sensitive damping with independent adjustment for rebound and compression
- Incremental flow adjuster offers finite and incremental changes in damping force for precise adjustments
- 60mm large bore hard anodized aluminum piston offers a greater range of damping control and delivers exceptional long-term durability
Specifications
| Part Number | 25-269802 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860797601 |
| Adjustable Damping | Double Adjustable - Compression and Rebound |
| Body Design | Bypass Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 14.25 in. |
| Collapsed Length | 362mm |
| Extended Length | 23.94 in. |
| Extended Length | 608mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 12mm |
| Piston Diameter | 60mm |
| Vehicle Placement | Rear Left |
| Reservoir | Yes |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 8100 (Bypass) |
| Shaft Diameter | 18mm |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Stem |



