Product Details
Bilstein B8 5160 Classic Remote Reservoir Shock Absorbers to your 2009-2013 Ford F-150 (P415) are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV's. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. These Shock Absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting, providing a clean, low profile installation. B8 5160 Classic Remote Reservoir Shock Absorbers will increase overall durability of your vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control
- Remote reservoir increases shock oil capacity for greater heat dissipation
Specifications
| Part Number | 25-255003 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860773599 |
| Vehicle | 2009-2013 Ford F-150 |
| Chassis Code | P415 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Billet Reservoir Clamp Included | No |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 17.07 in. |
| Collapsed Length | 433.5mm |
| Extended Length | 28.82 in. |
| Extended Length | 732mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 12mm |
| Optional Reservoir Clamp | 11-176015 |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Rear |
| Reservoir | Yes |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5160 Classic |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length | 11.75 in. |
| Stroke/Travel Length | 298.5mm |
| Upper Mount Type | Eye 12mm |
| Notes | Fits Vehicles With 0-1.5" Rear Lift |
Vehicle Fitment
- 2009 Ford F-150 (P415)
- 2010 Ford F-150 (P415)
- 2011 Ford F-150 (P415)
- 2012 Ford F-150 (P415)
- 2013 Ford F-150 (P415)

