Product Details
Bilstein B8 5160 Remote Reservoir Shock Absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUVs. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. These Shock Absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting and an attractive billet reservoir mount where applicable providing a clean, low profile installation. B8 5160 Remote Reservoir Shock Absorbers will increase overall durability of your vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control
- Remote reservoir increases shock oil capacity for greater heat dissipation
Specifications
| Part Number | 25-196474 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860669939 |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 13.9 in. |
| Collapsed Length | 353mm |
| Extended Length | 18.64 in. |
| Extended Length | 473.5mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Clevis |
| Optional Reservoir Clamp | 11-176015 |
| Vehicle Placement | Front |
| Reservoir | Yes |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5160 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Bar Pin |


