Product Details
Bilstein B8 5100 (Ride Height Adjustable) Shock Absorbers are designed for trucks and SUVs with a front OE coilover style suspension. Multiple snap-ring grooves in the body allow for different spring seat positions, providing 0-3 inches of front lift with OE springs (depending on application). The monotube Shock Absorbers feature a 46mm digressive piston a with self-adjusting deflective disc valve setting. Bilstein B8 5100 (Ride Height Adjustable) Shock Absorbers provide increased wheel travel and improved handling. Utilizing a B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorber is the easiest way to level out your vehicle.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Practical alternative to coil spring spacers, with the benefit of Bilstein monotube technology
- Adjustable spring seat offers 0-2.75in of lift, depending on the application
Specifications
| Part Number | 24-239363 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860743202 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Snap Ring Grooved Body (Coilover) |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length | 16.34 in. |
| Collapsed Length | 415mm |
| Extended Length | 21.89 in. |
| Extended Length | 556mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 20.3mm |
| Piston Diameter | 46mm |
| Vehicle Placement | Front |
| Reservoir | No |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5100 (Ride Height Adjustable) |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Seat Included | No - Reuse OEM |
| Stroke/Travel Length | 5.55 in. |
| Stroke/Travel Length | 141mm |
| Upper Mount Type | Stem |



