Product Details
Bilstein B8 5100 Shock Absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV's. These Shock Absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 Shock Absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 Shock Absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 Shock Absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Standard Features
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions
- Vehicle specific tuning
Specifications
| Part Number | F4-BE5-6138-H0 |
| Part Name | Shock Absorber |
| UPC | 651860443980 |
| Body Design | 46mm ID Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | Blue Straight |
| Collapsed Length | 11.81 in. |
| Collapsed Length | 300mm |
| Extended Length | 18.74 in. |
| Extended Length | 476mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 12.1mm |
| Vehicle Placement | Front |
| Reservoir | No |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5100 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Stroke/Travel Length | 6.93 in. |
| Stroke/Travel Length | 176mm |
| Upper Mount Type | Stem |


